تبلیغات
مطالب روانشناسی - تاثیر سروتونین روی روحیه و ارتباط بین سروتونین و افسردگی
Admin Logo
themebox Logoـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

تاریخ:سه شنبه 30 تیر 1394-12:22 ب.ظ

نویسنده :رشیدی

تاثیر سروتونین روی روحیه و ارتباط بین سروتونین و افسردگی


ارتباط بین سروتونین و افسردگی چیست؟
خیلی از ما وقتی خسته و بی حوصله می شویم، از واژه افسردگی استفاده می کنیم و می گوییم: "احساس می کنم، افسرده شده ام!" ولی آیا واقعا افسرده شده ایم یا کمی بی حوصله و خسته هستیم؟ بسیاری از ما هم افسردگی را جدی نمی گیریم و آن را لوس بازی می دانیم.


در مورد سروتونین چقدر می دانید؟


همه ما از نقش انسولین در بدن آگاه هستیم و به آن اهمیت می دهیم و اگر مشکلی پیش آید، حتما تحت نظر پزشک قرار می گیریم. اما در مورد سروتونین چی؟ باید بگوییم که اهمیت سروتونین در بدن کمتر از انسولین نیست.

بسیاری از تحقیقات نشان داده که کمبود سروتونین ممکن است بر خلق و خو تاثیر داشته و منجر به بروز افسردگی، وسواس،اضطراب، هراس و خشم بیش از حد می گردد درصورتی که کاهش آن حالات افسردگی و دلتنگی و خواب‌آلودگی را سبب می‌شود سروتونین بر روی خلق و خو و سایر عملکردهای فیزیولوژیکی بدن از قبیل: تعادل، انرژی، تغذیه، خواب و جفت گیری تاثیر می گذارد. سروتونین به طور طبیعی از مغز ترشح می شود. اما گاهی حجم آن در خون پایین می آید، زیرا مقداری بازجذب و یا دفع می شود.
سروتونین، یک انتقال دهنده عصبی می باشد. به طور کلی، سروتونین یک ماده شیمیایی است که کمک می کند پیام های عصبی از یک منطقه مغز به منطقه دیگر بروند.حدود ۹۰ درصد ذخیره سروتونین در دستگاه گوارش و پلاکت های خونی است.اسیدآمینه تریپتوفان در ساخت سروتونین نقش اساسی دارد.

نقش سروتونین در سلامت بدن

سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است، بنابراین کمک به فرستادن پیام از یک ناحیه مغز به ناحیه دیگر می کند.

سروتونین، شاه کلید بیماری های خلقی و شادی بخش طبیعی بدن می باشد. سروتونین از انتقال دهنده های عصبی است که توسط سلول های عصبی (نورون) دستگاه گوارشی و دستگاه عصبی مرکزی ترشح می شود.

حدود ۴۰ میلیون از سلول های مغز، به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تحت تاثیر سروتونین می باشند. این سلول ها با خلق و خو، میل جنسی، اشتها، خواب، حافظه و یادگیری، تنظیم دمای بدن و برخی رفتارهای اجتماعی ارتباط دارند.

سروتونین دارای اثراتی بر عملکرد سیستم قلبی عروقی، عضلات و سیستم غدد درون ریز می باشد. سروتونین همچنین در تنظیم
سروتونین یک واسطه عصبی در مغز و دستگاه گوارش ماست. این واسطه عصبی، هر چند هورمون نیست اما با نام هورمون شادی نیز شناخته می‌شود.
تولید شیر در پستان نقش دارد. نقص سروتونین باعث سندرم مرگ ناگهانی نوزاد خواهد شد.

سروتونین یا هیدروکسی تریپتامین به کمک آنزیم هیدروکسی تریپتوفان دکربوکسیلاز از هیدروکسی تریپتوفان و آن نیز به کمک آنزیم هیدروکسیلاز از تریپتوفان موجود در غذاها در سلولهای کرومافین روده سنتز می‌شود. سروتونین سنتز‌شده توسط پلاکتهای خون از سلولهای کرومافین روده به سایر بافتها منتقل می‌شود و در کبد تحت اثر آنزیمهایی که به طور کلی منوآمینواکسیداز (MAO) نامیده می‌شوند به اسید هیدروکسی اندول استیک (5HIAA) تبدیل شده و توسط ادرار دفع می‌گردد


ارتباط بین سروتونین و افسردگی چیست؟

بسیاری از تحقیقات نشان داده که کمبود سروتونین ممکن است بر خلق و خو تاثیر داشته و منجر به بروز افسردگی، وسواس، اضطراب، هراس و خشم بیش از حد می گردد. بیشتر داروهای ضدافسردگی باعث افزایش سطح سروتونین در خون می شوند


آیا رژیم غذایی بر سروتونین اثر دارد؟

بله. موادغذایی وجود دارند که می تواند سطح تریپتوفان را افزایش دهند. تریپتوفان، اسید آمینه ای است که در ساخت سروتونین نقش دارد.

غذاهای غنی از پروتئین مانند: گوشت قرمز، مرغ و ماکیان، لبنیات و آجیل دارای مقدار زیادی تریپتوفان می باشند.

مصرف زیاد غذاهای پروتئینی، سروتونین را افزایش نمی دهند. هنگامیکه غذای با پروتئین بالا مصرف می کنید، هم تریپتوفان و هم اسید آمینه های زیادی را وارد خون می کنید. همه این اسیدهای آمینه برای ورودشان به مغز با هم می جنگند. در آخر مقدار کمی تریپتوفان وارد مغز می شود و میزان سروتونین را افزایش نمی دهد.

اما مصرف مواد غذایی غنی از کربوهیدرات، باعث آزادسازی انسولین می شود و تمام اسیدهای آمینه موجود در خون به جز تریپتوفان، جذب بدن می شوند. در نتیجه مقدار زیاد تریپتوفان در جریان خون باقی می ماند و به مغز وارد می شود و مقدار سروتونین را افزایش می دهد.

مصرف مقدار کافی ویتامین B6 می تواند سرعت تبدیل تریپتوفان به سروتونین را افزایش دهد.


نقش سروتونین در چاقی و افسردگی

خیلی از ما وقتی خسته و بی حوصله می شویم، از واژه افسردگی استفاده می کنیم و می گوییم: "احساس می کنم، افسرده شده ام!" ولی آیا واقعا افسرده شده ایم یا کمی بی حوصله و خسته هستیم؟ بسیاری از ما هم افسردگی را جدی نمی گیریم و آن را لوس بازی می دانیم.

در مورد سروتونین چقدر می دانید؟
همه ما از نقش انسولین در بدن آگاه هستیم و به آن اهمیت می دهیم و اگر مشکلی پیش آید، حتما تحت نظر پزشک قرار می گیریم. اما در مورد سروتونین چی؟ باید بگوییم که اهمیت سروتونین در بدن کمتر از انسولین نیست. سروتونین، شاه کلید بیماری های خلقی و شادی بخش طبیعی بدن می باشد. سروتونین از انتقال دهنده های عصبی است که
میزان ماده شیمیایی سروتونین در خون و میزان دسترسی سلولهای مغزی به این ماده در واکنش های شادابی یا افسردگی نقش بسزایی دارد.
توسط سلول های عصبی (نورون) دستگاه گوارشی و دستگاه عصبی مرکزی ترشح می شود. سروتونین بر روی خلق و خو و سایر عملکردهای فیزیولوژیکی بدن از قبیل: تعادل، انرژی، تغذیه، خواب و جفت گیری تاثیر می گذارد. سروتونین به طور طبیعی از مغز ترشح می شود. اما گاهی حجم آن در خون پایین می آید، زیرا مقداری بازجذب و یا دفع می شود.

نقش سروتونین در چاقی
تا به حال فکر کرده اید که چرا افراد چاق، از خوردن غذا لذت می برند؟ هورمون سروتونین در مغز احساس شادی را به همراه می آورد و با افزایش میزان این ماده شیمیایی در افراد، کاهش وزن رخ می دهد. افرادی که میزان هورمون سروتونین در مغزشان پایین است، برای بهبود روحیه خود، میل شدید به غذا پیدا می کنند. ورزش کردن و مصرف خوراکی های رنگین هر دو می توانند، سروتونین را در مغز زیاد کنند. هورمون سروتونین، میزان اشتها را کنترل می کند.
پزشکان انگلیسی متوجه شدند که گیرنده سروتونین در افراد دارای بیماری آنورکسیا (بی اشتهایی عصبی)، تفاوت هایی قابل ملاحظه ای با سایر افراد دارد. افرادی که سروتونین بالایی دارند، مستعد ابتلا به اضطراب می باشند.
پزشکان معتقدند که شاید همین مسئله در سرکوب کردن اشتها دخیل می باشد. بوقلمون، مرغ و ماهی از منابع غذایی سروتونین هستند.migna.irبهتر است ماهی های چرب را مصرف کنید، از قبیل: تن، سالمون، ساردین. کمبود سروتونین در بدن

کمبود سروتونین منجر به بروز عارضه تصلب شرایین می شود.


فعالیت ضعیف سیستم سروتونین در مغز باعث کشیدن سیگار و عدم فعالیت بدنی می گردد و تمام این ها باعث سفت شدن زودرس رگ های خونی به ویژه سرخرگ ها می شود.

دکتر مارتین احمدی، استادیار و پزشک هسته ای می گوید: یافته هایی که رابطه بین پیغام های سروتونین در مغز و عارضه تصلب شرایین را نشان می دهد، منجر به ایجاد راهکارهای برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و سکته می شود. قند های رژیمی از قبیل آسپارتام مانع تولید هورمون سروتونین (هورمون شادی بخش) در مغز می گردد. از آنجا که این هورمون می تواند اشتها را متوقف کند، لذا کاهش این هورمون می تواند منجر به افسردگی و افزایش میل به غذا خوردن گردد. محققان کانادایی و اتریشی دریافتند که ماده شیمیایی موجود در مغز به نام "پروتئین ناقل سروتونین" که باعث کاهش هورمون سروتونین می گردد، در ماه های تاریک سال فعال تر می باشد. همین مساله نشان دهنده این مطلب است که چرا بعضی افراد در زمستان کمتر سرحال و خوشحال می باشند و از انرژی کمتری برخوردارند و به همین دلیل، افراد در روزهایی که خورشید می درخشد، شاداب تر و پرانرژی تر هستند ( منظور از انرژی در این جا، همان سرزندگی و شادابی است).

منابع غذایی سروتونین
بوقلمون، مرغ و ماهی از منابع
اسیدهای آمینه تریپتوفان پیش ساز هورمون سروتونین است که در تنظیم شادی و آرامش نقش کلیدی دارد و کمبود آن منجر به بروز افسردگی در افراد می شود.
غذایی سروتونین هستند. بهتر است ماهی های چرب را مصرف کنید، از قبیل: تن، سالمون، ساردین. برای اثر بخشی بهتر سروتونین لازم است رژیم غذایی تان سرشار از کربوهیدرات به همراه پروتئین باشد.
پروتئین شامل اسید آمینه تریپتوفان می باشد که به تولید سروتونین در مغز کمک می کند. مطالعات نشان داده است که تریپتوفان برای تولید سروتونین نیاز به کربوهیدرات دارد. پس سبزیجات، آجیل، شیر، لوبیا، عدس و موز را مصرف کنید. اگر می خواهید سروتونین در بدن باقی بماند، از مصرف آرد و شکر و شیرینی جات پرهیز کنید، زیرا این مواد غذایی موجب افزایش آنی میزان سروتونین در خون شده و ناگهان از مقدار آن کاسته می شود. مکمل امگا 3 نیز در بالا بردن میزان سروتونین خون موثر است.

پیشگیری از کاهش سروتونین در بدن
برای جلوگیری از کاهش مقدار سروتونین در خون باید کارهای زیر را انجام داد:
1- از مصرف کافئین، الکل و نیکوتین خودداری کنید.
2- ورزش و تحرک بدنی داشته باشید.
3- با پزشک و یا متخصص تغذیه خود درباره هر رژیمی که می خواهید بگیرید، مشورت کنید.


آیا ورزش بر میزان سروتونین اثر دارد؟

ورزش موجب بهبودی خلق و خو می شود و افسردگی را درمان می کند. در گذشته پزشکان می گفتند که چند بار ورزش کردن در هفته، موجب کاهش اثرات افسردگی می شود.اما امروزه آنان بر این باورند که ۴۰ دقیقه ورزش کردن باعث تاثیرات خوبی بر خلق و خو می شود.

برخی بر این باورند که ورزش کردن موجب افزایش مقدار سروتونین می شود، اما هنوز به اثبات نرسیده است.


مردان و زنان به مقدار مساوی سروتونین دارند؟

مردان سروتونین بیشتری از زنان دارند، اما این اختلاف ناچیز است. به همین دلیل زنان بیشتر دچار افسردگی می شوند.

زنان دارای کمبود سروتونین دچار اضطراب و اختلالات خلقی می شوند.

مردان دارای کمبود سروتونین دچار اعتیاد به الکل، اختلال بیش‌فعالی و اختلال کنترل انگیزه می شوند.

هورمون های زنانه نیز بر مقدار سروتونین موثرند و ممکن است برخی عوارض را آشکار و یا بدتر کند. زمانی که هورمون های جنسی دائما در حال تغییر هستند، این عوارض آشکار می شوند. این زمان ها عبارتند از: دوران پیش از قاعدگی و یا بعد از زایمان و یا دوران یائسگی.هورمون جنسی مردان تا میانسالگی ثابت است و بعد به تدریج کاهش می یابد.

آیا زوال عقل و آلزایمر بستگی به میزان سروتونین دارد؟

برخی تحقیقات نشان داده که با افزایش سن، فعالیت انتقال دهنده های عصبی کم می شود. در سال ۲۰۰۶ پزشکان دریافتند که مقدار سروتونین در مغز بیماران دچار آلزایمر کم می باشد. این کاهش مقدار سروتونین به علت کاهش گیرنده های سروتونین می باشد و باعث کمبود حافظه در این بیماران می گردد. هنوز هیچ شاهدی مبنی بر افزایش مقدار سروتونین و جلوگیری و یا تاخیر بیماری آلزایمر یافت نشده است.

سندرم سروتونین چیست؟
گروه غذایی هیدراتهای کربن موجب افزایش سروتونین در خون می شود و بنابراین افرادی که از رژیم های غذایی غلط پیروی کنند به استقبال افسردگی می روند.

عموما داروهای ضدافسردگی بی خطر می باشند. ولی برخی از عوارض این داروها به نام سندرم سروتونین خوانده می شود.

هنگامیکه میزان سروتونین در مغز بسیار زیاد باشد، سندرم سروتونین رخ می دهد.

اغلب هنگامی که دو یا چند دارو که بر میزان سروتونین اثر می گذارند، با هم و در یک زمان مصرف شوند، این سندرم اتفاق می افتد. برای مثال اگر داروی میگرن به نام Triptans را همراه با داروی ضدافسردگی مصرف کنید، مقدار سروتونین افزایش می یابد.

علائم می تواند طی دقیقه و یا چند ساعت شروع شود و شامل: بیقراری، هذیان، تند شدن ضربان قلب، افزایش درجه حرارت بدن، عرق کردن، از دست دادن هماهنگی بدن، گرفتگی عضلات، تهوع، استفراغ، اسهال و تغییرات سریع فشار خون باشد.

این سندرم می تواند خطرناک باشد و باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

درمان شامل: خارج کردن دارو از بدن، تزریق مایعات در رگ، شل کننده عضلانی و دارو برای جلوگیری از تولید سروتونین است.


نکات زیر در خصوص افزایش یا کاهش سروتونین جهت اطلاع و اندیشه‌ی خوانندگان قابل ذکر است:

1-نان جو بیشتر از سایر غلات باعث سنتز سروتونین می‌شود.
2-غذاهای رنگی بیشتر باعث سنتز سروتونین می‌شوند به همین دلیل ایرانیان باستان با تمدن 7هزارساله‌ی خود که اخیراً در جیرفت کرمان به اثبات رسیده از غذاهای رنگی به خصوص استفاده از زعفران روی برنج استفاده کرده‌اند.
3-سروتونین اثر حفاظتی روی سلولهای مغزی داشته و از تخریب مغز در دوران پیری جلوگیری می‌کند.
4-کاهش سروتونین باعث زیاد‌شدن اشتها و افزایش آن باعث کاهش اشتها و در نتیجه باعث لاغری می‌شود.
5-افزایش نور باعث افزایش سروتونین آزادشده در مغز می‌شود.
6- دیابت دوران بارداری مستقیماً تحت کنترل سروتونین است.
7- آستازی باعث افزایش ترشح سروتونین می‌شود و عیب آن این است که باعث دژنره شدن سلولهای ترشح‌کننده‌ی سروتونین در مغز می‌شود.
8- زعفران باعث افزایش سنتز سروتونین می‌شود.
9- در اثر لبخندزدن سروتونین در مغز آزاد می‌شود پس بهتر است همه جا بنویسیم با لبخند وارد شوید.
10-در مغز افراد عاشق پس از شکست در عشق سروتونین کاهش می‌یابد، اشتها افزایش می‌یابد، بداخلاق می‌شوند، زیاد می‌خوابند و در نهایت از معشوق متنفر می‌شوند.
11-در بیماری آلزایمر میزان سروتونین مغز کاهش می‌یابد.
12-کسانی که به نوعی کم‌خوابی دارند میزان سروتونین مغزشان 20درصد کاهش پیدا می‌کند.
13- وقتی ملخها به صورت گروهی سامان پیدا می‌کنند میزان سروتونین در مغزشان سه‌برابر می‌شود.
14- موقعی که سروتونین مغز افزایش می‌یابد به هر دلیل در ادراک زمانی، بینایی و گفتاری تغییراتی ایجاد می‌شود به همین دلیل قدیمی‌ها می‌گفتند در مراسم خواستگاری افراد مسن را حتماً همراه خود
در رژیم غذایی افراد افسرده باید روزانه مقداری بستنی گنجانده شود و همچنین شکلات و شیرینی نیزی شادی آور است.
ببرید چون میزان سروتونین مغز آنها به این سادگیها در اثر محیط تغییر نمی‌کند و به اصطلاح جوگیر نمی‌شوند و واقعیات را همانگونه که هست می‌بینند.
15-کاهش میزان سروتونین مغز باعث انزال زودرس می‌شود.
16- عاشق‌شدن به علت پایین بودن هورمون سروتونین در مغز ایجاد می‌شود.
17- بالارفتن سن باعث کاهش ترشح سروتونین در مغز می‌شود.
18- کم‌شدن سروتونین در مغز باعث کمرنگ‌شدن خاطره‌ها می‌شود.
19- خواب نیمروزی باعث افزایش میزان سروتونین مغز می‌شود.
20- استرس و یا حملات عصبی از خبرهای ناگوار یا اتفاقاتناخوشایند در زندگی باعث کاهش میزان سروتونین مغز می‌شود.
21-ورزش موجب بهبودی خلق و خو می شود و افسردگی را درمان می کند. در گذشته پزشکان می گفتند که چند بار ورزش کردن در هفته، موجب کاهش اثرات افسردگی می شود. اما امروزه آنان بر این باورند که 40 دقیقه ورزش کردن باعث تاثیرات خوبی بر خلق و خو می شود.میگنا دات آی آر، برخی بر این باورند که ورزش کردن موجب افزایش مقدار سروتونین می شود، اما هنوز به اثبات نرسیده است.

22- مصرف مواد غذایی غنی از کربوهیدرات، باعث آزادسازی انسولین می شود و تمام اسیدهای آمینه موجود در خون به جز تریپتوفان، جذب بدن می شوند. در نتیجه مقدار زیاد تریپتوفان در جریان خون باقی می ماند و به مغز وارد می شود و مقدار سروتونین را افزایش می دهد.
23-مصرف مقدار کافی ویتامین B6 می تواند سرعت تبدیل تریپتوفان به سروتونین را افزایش دهد.

 

سروتونین در طب سنتی

از منظر طب کل نگر صفراوی مزاجان دارای سروتونین زیادی میباشند که به همین علت پرخاشگر نیز میباشند و بلغمی مزاجان از مقدار کمتری نسبت به صفراوی و دموی مزاجان برخوردارند و بهمین علت احساسیتر و حلیمتر از انان هستند و در سودایی مزاجان کمبود شدید سروتونین وجود دارد که انان را دچار ترس و هراس و استرس و افسرده گی شدید و وسواس ذهنی و عملی و حتی خودکشی مینماید درمان بیماران سودای گرچه بسیار سخت میباشد بعل رفتارهای خود بیمار و طول درمان اما با تعادل مزاج در این بیماران دوباره به زندگی عادی خود بر میگردند.

مردان سروتونین بیشتری از زنان دارند، اما این اختلاف ناچیز است. به همین دلیل زنان بیشتر دچار افسردگی می شوند. زنان دارای کمبود سروتونین دچار اضطراب و اختلالات خلقی می شوند. مردان دارای کمبود سروتونین دچار اعتیاد به الکل، اختلال بیش‌فعالی و اختلال کنترل انگیزه می شوند. هورمون های زنانه نیز بر مقدار سروتونین موثرند و ممکن است برخی عوارض را آشکار و یا بدتر کند.

زمانی که هورمون های جنسی دائما در حال تغییر هستند، این عوارض آشکار می شوند.
این زمان ها عبارتند از:
دوران پیش از قاعدگی و یا بعد از زایمان و یا دوران یائسگی.

هورمون جنسی مردان تا میانسالگی ثابت است و بعد به تدریج کاهش می یابد


ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
جذب مردان
boobies
پنجشنبه 22 آذر 1397 03:30 ق.ظ
Magnificent goods from you, man. I've have in mind your stuff prio to and you're just extremely fantastic.
I really like whzt you have acquired right here,
certainly like what you're saying and the way by wwhich you aare saying it.
You make it entertaining andd you still care for tto stay iit sensible.
I can noot wait to read much more from you. That is actually a wonderful site.
Bluetooth Headphones
پنجشنبه 22 آذر 1397 03:26 ق.ظ
naturally like your website but you need to check the spelling on quite a few
of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome
to inform the reality then again I'll certainly come back again.
더킹카지노
پنجشنبه 22 آذر 1397 03:06 ق.ظ
더킹카지노블랙잭
Hey there! I just wanted to ask if you ever have any
issues with hackers? My last blog (wordpress)
was hacked and I ended up losing months of
hard work due to no backup. Do you have any methods to protect against
hackers?
Folexin
چهارشنبه 21 آذر 1397 01:05 ق.ظ
Wow, marvelous blog structure! How lengthy have you ever been blogging for?
you made blogging look easy. The total glance of your website is fantastic, let alone the content
material![X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I simply couldn't leave your site before suggesting that I extremely loved the usual info a person supply to your visitors?
Is gonna be back ceaselessly in order to check out new posts.
http://cleantalkorg2.ru/
سه شنبه 20 آذر 1397 08:00 ب.ظ
I couldn't resist commenting. Exceptionally well written!
ty le bet69
دوشنبه 19 آذر 1397 11:47 ق.ظ
There is a rich diversity to these songs that you simply
likely will appreciate and help make your life easier, also to make it easier to finding the songs for
My - Space you want, you also have the opportunity to pick from different genres.
While online machines provide players the opportunity to select
how much they tend to wager, these online video poker machine provide
that same feeling of strategizing and negotiations with oneself so often yearned
for by players who miss the land-based casinos.
The Open Video Project: This is site which has a
huge collection of digital video for sharing.
Cialis canada
جمعه 16 آذر 1397 01:34 ب.ظ

Kudos! Very good information!
cialis 20 mg best price callus cialis price in bangalore cialis free trial cialis for daily use usa cialis online cost of cialis cvs cialis cuantos mg hay purchasing cialis on the internet cipla cialis online
http://trybunaczestochowska.pl/tag/wazne-podpiete/
جمعه 16 آذر 1397 12:33 ب.ظ
I blog often and I really thank you for your information.
This article has truly peaked my interest. I am going to book mark
your blog and keep checking for new details about once a
week. I opted in for your RSS feed as well.
http://radioram.pl/articles/view/32836/Oto-RAM-Cafe-12
جمعه 16 آذر 1397 12:18 ب.ظ
Heya i am for the primary time here. I came
across this board and I to find It truly helpful & it helped me out much.
I'm hoping to offer one thing back and help others
such as you helped me.
http://mragowo24.info/./mragowo?q=wyborysamorządowe2018&Search=
جمعه 16 آذر 1397 11:33 ق.ظ
Hi this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if
you have to manually code with HTML. I'm starting a
blog soon but have no coding skills so I
wanted to get advice from someone with experience.
Any help would be greatly appreciated!
http://radioram.pl/tags/4819/sztuka
جمعه 16 آذر 1397 10:27 ق.ظ
Yes! Finally someone writes about active weight loss.
http://radiowroclaw.pl/archive/ShowCalendar/2018/11/28
جمعه 16 آذر 1397 08:55 ق.ظ
Thanks for a marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you may be a great author.I will make certain to bookmark your blog and will come
back from now on. I want to encourage you to continue your great work, have a
nice day!
http://hej.mielec.pl/pl/657_spotted/186_spotted_187197848455523_492463441262294.html
جمعه 16 آذر 1397 08:32 ق.ظ
Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks,
However I am experiencing difficulties with your RSS.

I don't know why I can't subscribe to it. Is there anyone
else having the same RSS problems? Anyone that knows the solution can you kindly
respond? Thanx!!
http://elblag24.pl/category/sport/page/2/
جمعه 16 آذر 1397 05:34 ق.ظ
What's up, I check your new stuff daily. Your writing style is witty, keep doing what you're doing!
http://inowroclaw.info.pl/artykul/11-listopada-z-gesina-w-tle/553658
جمعه 16 آذر 1397 05:21 ق.ظ
You could certainly see your skills within the work you write.
The world hopes for even more passionate writers such as
you who aren't afraid to say how they believe. At all times follow your heart.
56
جمعه 16 آذر 1397 03:16 ق.ظ
of course like your website but you have to test the spelling on quite a few of your posts.
Several of them are rife with spelling issues and I to find it very bothersome to
inform the reality then again I will certainly come back again.
http://gazetalubliniecka.pl/2018/04/06/nowe-e-wydanie-tygodnika-jest-juz-dostepne-94//
جمعه 16 آذر 1397 02:43 ق.ظ
I pay a quick visit day-to-day some sites and blogs to read content, however this
webpage provides feature based content.
http://radiowroclaw.pl/articlescomments/scoredown/141108/82379
جمعه 16 آذر 1397 02:12 ق.ظ
Very great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I've really loved browsing your weblog posts.
In any case I'll be subscribing to your feed and I hope
you write once more very soon!
http://mragowo24.info/images/art/2018/galerie1/debata_2018/img_2449.jpg
جمعه 16 آذر 1397 02:01 ق.ظ
This is very interesting, You're a very skilled blogger.
I've joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post.
Also, I've shared your site in my social networks!
http://hej.mielec.pl/pl/12_biznes/679_oferty_firm/48106_wynalazek_druku_zmienil_wszystko.html
جمعه 16 آذر 1397 01:42 ق.ظ
It's going to be ending of mine day, but before ending I am reading this wonderful article to improve my know-how.
http://mragowo24.info/./mragowo?q=schody&Search=
جمعه 16 آذر 1397 01:30 ق.ظ
You really make it seem really easy along with your presentation however I to find this topic
to be really something that I feel I'd never understand. It seems too complicated and
very huge for me. I'm having a look ahead on your next publish, I will attempt to get the grasp of it!
http://mragowo24.info/news/5321-natalii-studio-trzy-zabiegi-w-jednym
جمعه 16 آذر 1397 01:07 ق.ظ
Awesome! Its actually awesome post, I have got much clear idea regarding from this post.
http://hobby.pl/2016/11/legionowomanhu/
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:56 ب.ظ
This is a great tip particularly to those
fresh to the blogosphere. Short but very accurate information… Many
thanks for sharing this one. A must read post!
http://radiowroclaw.pl/articles/view/82050/Legnica-Zmarl-chlopiec-przygnieciony-przez-konar/./
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:31 ب.ظ
Normally I don't learn article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at
and do it! Your writing taste has been amazed me. Thanks, very nice article.
buy cialis uk
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:23 ب.ظ

Cheers. Plenty of knowledge!

usa cialis online warnings for cialis only best offers cialis use generic for cialis estudios de cialis genricos cialis lilly tadalafi chinese cialis 50 mg tadalafil tablets cialis prezzo al pubblico canada discount drugs cialis
Olej Konopny
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:50 ب.ظ
Good day! I simply want to offer you a huge
thumbs up for your great information you have got right here on this post.
I'll be coming back to your website for more soon.
Olej Konopny CBD
پنجشنبه 15 آذر 1397 02:01 ب.ظ
Wonderful article! That is the kind of information that
should be shared across the net. Disgrace
on Google for no longer positioning this post higher!
Come on over and discuss with my website . Thanks =)
http://www.hej.rzeszow.pl/2018/08/11/bezdomniaki-prosza-o-gryzaki/
پنجشنبه 15 آذر 1397 10:13 ق.ظ
Right now it sounds like BlogEngine is the top blogging platform out there right now.
(from what I've read) Is that what you are using on your blog?
http://trybunaczestochowska.pl/2018/09/16/lekcje-z-zus/
پنجشنبه 15 آذر 1397 08:51 ق.ظ
Pretty part of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to claim that I acquire in fact
enjoyed account your weblog posts. Any way I will be subscribing to
your feeds or even I fulfillment you get entry to
persistently rapidly.
https://inowroclaw.info.pl/artykul/mieszkanka-inowroclawia/499787
پنجشنبه 15 آذر 1397 07:12 ق.ظ
Hello, Neat post. There's an issue with your website
in web explorer, may test this? IE still is the market chief and a large component to folks will leave out
your excellent writing because of this problem.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکرنمایش نظرات 1 تا 30

مبدل سریال به اترنت صنعتی, سوییچ شبکه صنعتی, مبدل فیبر صنعتی, تجهیزات اترنت صنعتی, تجهیزات شبکه صنعتی ، سوئیچ صنعتیاترنت اکستندر, سریال سرور صنعتی, industrial Serial server , industrial ethernet extender, industrial ethernet, industrial switch