تبلیغات
مطالب روانشناسی - تاثیر سروتونین روی روحیه و ارتباط بین سروتونین و افسردگی
Admin Logo
themebox Logoـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

تاریخ:سه شنبه 30 تیر 1394-01:22 ب.ظ

نویسنده :رشیدی

تاثیر سروتونین روی روحیه و ارتباط بین سروتونین و افسردگی


ارتباط بین سروتونین و افسردگی چیست؟
خیلی از ما وقتی خسته و بی حوصله می شویم، از واژه افسردگی استفاده می کنیم و می گوییم: "احساس می کنم، افسرده شده ام!" ولی آیا واقعا افسرده شده ایم یا کمی بی حوصله و خسته هستیم؟ بسیاری از ما هم افسردگی را جدی نمی گیریم و آن را لوس بازی می دانیم.


در مورد سروتونین چقدر می دانید؟


همه ما از نقش انسولین در بدن آگاه هستیم و به آن اهمیت می دهیم و اگر مشکلی پیش آید، حتما تحت نظر پزشک قرار می گیریم. اما در مورد سروتونین چی؟ باید بگوییم که اهمیت سروتونین در بدن کمتر از انسولین نیست.

بسیاری از تحقیقات نشان داده که کمبود سروتونین ممکن است بر خلق و خو تاثیر داشته و منجر به بروز افسردگی، وسواس،اضطراب، هراس و خشم بیش از حد می گردد درصورتی که کاهش آن حالات افسردگی و دلتنگی و خواب‌آلودگی را سبب می‌شود سروتونین بر روی خلق و خو و سایر عملکردهای فیزیولوژیکی بدن از قبیل: تعادل، انرژی، تغذیه، خواب و جفت گیری تاثیر می گذارد. سروتونین به طور طبیعی از مغز ترشح می شود. اما گاهی حجم آن در خون پایین می آید، زیرا مقداری بازجذب و یا دفع می شود.
سروتونین، یک انتقال دهنده عصبی می باشد. به طور کلی، سروتونین یک ماده شیمیایی است که کمک می کند پیام های عصبی از یک منطقه مغز به منطقه دیگر بروند.حدود ۹۰ درصد ذخیره سروتونین در دستگاه گوارش و پلاکت های خونی است.اسیدآمینه تریپتوفان در ساخت سروتونین نقش اساسی دارد.

نقش سروتونین در سلامت بدن

سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است، بنابراین کمک به فرستادن پیام از یک ناحیه مغز به ناحیه دیگر می کند.

سروتونین، شاه کلید بیماری های خلقی و شادی بخش طبیعی بدن می باشد. سروتونین از انتقال دهنده های عصبی است که توسط سلول های عصبی (نورون) دستگاه گوارشی و دستگاه عصبی مرکزی ترشح می شود.

حدود ۴۰ میلیون از سلول های مغز، به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تحت تاثیر سروتونین می باشند. این سلول ها با خلق و خو، میل جنسی، اشتها، خواب، حافظه و یادگیری، تنظیم دمای بدن و برخی رفتارهای اجتماعی ارتباط دارند.

سروتونین دارای اثراتی بر عملکرد سیستم قلبی عروقی، عضلات و سیستم غدد درون ریز می باشد. سروتونین همچنین در تنظیم
سروتونین یک واسطه عصبی در مغز و دستگاه گوارش ماست. این واسطه عصبی، هر چند هورمون نیست اما با نام هورمون شادی نیز شناخته می‌شود.
تولید شیر در پستان نقش دارد. نقص سروتونین باعث سندرم مرگ ناگهانی نوزاد خواهد شد.

سروتونین یا هیدروکسی تریپتامین به کمک آنزیم هیدروکسی تریپتوفان دکربوکسیلاز از هیدروکسی تریپتوفان و آن نیز به کمک آنزیم هیدروکسیلاز از تریپتوفان موجود در غذاها در سلولهای کرومافین روده سنتز می‌شود. سروتونین سنتز‌شده توسط پلاکتهای خون از سلولهای کرومافین روده به سایر بافتها منتقل می‌شود و در کبد تحت اثر آنزیمهایی که به طور کلی منوآمینواکسیداز (MAO) نامیده می‌شوند به اسید هیدروکسی اندول استیک (5HIAA) تبدیل شده و توسط ادرار دفع می‌گردد


ارتباط بین سروتونین و افسردگی چیست؟

بسیاری از تحقیقات نشان داده که کمبود سروتونین ممکن است بر خلق و خو تاثیر داشته و منجر به بروز افسردگی، وسواس، اضطراب، هراس و خشم بیش از حد می گردد. بیشتر داروهای ضدافسردگی باعث افزایش سطح سروتونین در خون می شوند


آیا رژیم غذایی بر سروتونین اثر دارد؟

بله. موادغذایی وجود دارند که می تواند سطح تریپتوفان را افزایش دهند. تریپتوفان، اسید آمینه ای است که در ساخت سروتونین نقش دارد.

غذاهای غنی از پروتئین مانند: گوشت قرمز، مرغ و ماکیان، لبنیات و آجیل دارای مقدار زیادی تریپتوفان می باشند.

مصرف زیاد غذاهای پروتئینی، سروتونین را افزایش نمی دهند. هنگامیکه غذای با پروتئین بالا مصرف می کنید، هم تریپتوفان و هم اسید آمینه های زیادی را وارد خون می کنید. همه این اسیدهای آمینه برای ورودشان به مغز با هم می جنگند. در آخر مقدار کمی تریپتوفان وارد مغز می شود و میزان سروتونین را افزایش نمی دهد.

اما مصرف مواد غذایی غنی از کربوهیدرات، باعث آزادسازی انسولین می شود و تمام اسیدهای آمینه موجود در خون به جز تریپتوفان، جذب بدن می شوند. در نتیجه مقدار زیاد تریپتوفان در جریان خون باقی می ماند و به مغز وارد می شود و مقدار سروتونین را افزایش می دهد.

مصرف مقدار کافی ویتامین B6 می تواند سرعت تبدیل تریپتوفان به سروتونین را افزایش دهد.


نقش سروتونین در چاقی و افسردگی

خیلی از ما وقتی خسته و بی حوصله می شویم، از واژه افسردگی استفاده می کنیم و می گوییم: "احساس می کنم، افسرده شده ام!" ولی آیا واقعا افسرده شده ایم یا کمی بی حوصله و خسته هستیم؟ بسیاری از ما هم افسردگی را جدی نمی گیریم و آن را لوس بازی می دانیم.

در مورد سروتونین چقدر می دانید؟
همه ما از نقش انسولین در بدن آگاه هستیم و به آن اهمیت می دهیم و اگر مشکلی پیش آید، حتما تحت نظر پزشک قرار می گیریم. اما در مورد سروتونین چی؟ باید بگوییم که اهمیت سروتونین در بدن کمتر از انسولین نیست. سروتونین، شاه کلید بیماری های خلقی و شادی بخش طبیعی بدن می باشد. سروتونین از انتقال دهنده های عصبی است که
میزان ماده شیمیایی سروتونین در خون و میزان دسترسی سلولهای مغزی به این ماده در واکنش های شادابی یا افسردگی نقش بسزایی دارد.
توسط سلول های عصبی (نورون) دستگاه گوارشی و دستگاه عصبی مرکزی ترشح می شود. سروتونین بر روی خلق و خو و سایر عملکردهای فیزیولوژیکی بدن از قبیل: تعادل، انرژی، تغذیه، خواب و جفت گیری تاثیر می گذارد. سروتونین به طور طبیعی از مغز ترشح می شود. اما گاهی حجم آن در خون پایین می آید، زیرا مقداری بازجذب و یا دفع می شود.

نقش سروتونین در چاقی
تا به حال فکر کرده اید که چرا افراد چاق، از خوردن غذا لذت می برند؟ هورمون سروتونین در مغز احساس شادی را به همراه می آورد و با افزایش میزان این ماده شیمیایی در افراد، کاهش وزن رخ می دهد. افرادی که میزان هورمون سروتونین در مغزشان پایین است، برای بهبود روحیه خود، میل شدید به غذا پیدا می کنند. ورزش کردن و مصرف خوراکی های رنگین هر دو می توانند، سروتونین را در مغز زیاد کنند. هورمون سروتونین، میزان اشتها را کنترل می کند.
پزشکان انگلیسی متوجه شدند که گیرنده سروتونین در افراد دارای بیماری آنورکسیا (بی اشتهایی عصبی)، تفاوت هایی قابل ملاحظه ای با سایر افراد دارد. افرادی که سروتونین بالایی دارند، مستعد ابتلا به اضطراب می باشند.
پزشکان معتقدند که شاید همین مسئله در سرکوب کردن اشتها دخیل می باشد. بوقلمون، مرغ و ماهی از منابع غذایی سروتونین هستند.migna.irبهتر است ماهی های چرب را مصرف کنید، از قبیل: تن، سالمون، ساردین. کمبود سروتونین در بدن

کمبود سروتونین منجر به بروز عارضه تصلب شرایین می شود.


فعالیت ضعیف سیستم سروتونین در مغز باعث کشیدن سیگار و عدم فعالیت بدنی می گردد و تمام این ها باعث سفت شدن زودرس رگ های خونی به ویژه سرخرگ ها می شود.

دکتر مارتین احمدی، استادیار و پزشک هسته ای می گوید: یافته هایی که رابطه بین پیغام های سروتونین در مغز و عارضه تصلب شرایین را نشان می دهد، منجر به ایجاد راهکارهای برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و سکته می شود. قند های رژیمی از قبیل آسپارتام مانع تولید هورمون سروتونین (هورمون شادی بخش) در مغز می گردد. از آنجا که این هورمون می تواند اشتها را متوقف کند، لذا کاهش این هورمون می تواند منجر به افسردگی و افزایش میل به غذا خوردن گردد. محققان کانادایی و اتریشی دریافتند که ماده شیمیایی موجود در مغز به نام "پروتئین ناقل سروتونین" که باعث کاهش هورمون سروتونین می گردد، در ماه های تاریک سال فعال تر می باشد. همین مساله نشان دهنده این مطلب است که چرا بعضی افراد در زمستان کمتر سرحال و خوشحال می باشند و از انرژی کمتری برخوردارند و به همین دلیل، افراد در روزهایی که خورشید می درخشد، شاداب تر و پرانرژی تر هستند ( منظور از انرژی در این جا، همان سرزندگی و شادابی است).

منابع غذایی سروتونین
بوقلمون، مرغ و ماهی از منابع
اسیدهای آمینه تریپتوفان پیش ساز هورمون سروتونین است که در تنظیم شادی و آرامش نقش کلیدی دارد و کمبود آن منجر به بروز افسردگی در افراد می شود.
غذایی سروتونین هستند. بهتر است ماهی های چرب را مصرف کنید، از قبیل: تن، سالمون، ساردین. برای اثر بخشی بهتر سروتونین لازم است رژیم غذایی تان سرشار از کربوهیدرات به همراه پروتئین باشد.
پروتئین شامل اسید آمینه تریپتوفان می باشد که به تولید سروتونین در مغز کمک می کند. مطالعات نشان داده است که تریپتوفان برای تولید سروتونین نیاز به کربوهیدرات دارد. پس سبزیجات، آجیل، شیر، لوبیا، عدس و موز را مصرف کنید. اگر می خواهید سروتونین در بدن باقی بماند، از مصرف آرد و شکر و شیرینی جات پرهیز کنید، زیرا این مواد غذایی موجب افزایش آنی میزان سروتونین در خون شده و ناگهان از مقدار آن کاسته می شود. مکمل امگا 3 نیز در بالا بردن میزان سروتونین خون موثر است.

پیشگیری از کاهش سروتونین در بدن
برای جلوگیری از کاهش مقدار سروتونین در خون باید کارهای زیر را انجام داد:
1- از مصرف کافئین، الکل و نیکوتین خودداری کنید.
2- ورزش و تحرک بدنی داشته باشید.
3- با پزشک و یا متخصص تغذیه خود درباره هر رژیمی که می خواهید بگیرید، مشورت کنید.


آیا ورزش بر میزان سروتونین اثر دارد؟

ورزش موجب بهبودی خلق و خو می شود و افسردگی را درمان می کند. در گذشته پزشکان می گفتند که چند بار ورزش کردن در هفته، موجب کاهش اثرات افسردگی می شود.اما امروزه آنان بر این باورند که ۴۰ دقیقه ورزش کردن باعث تاثیرات خوبی بر خلق و خو می شود.

برخی بر این باورند که ورزش کردن موجب افزایش مقدار سروتونین می شود، اما هنوز به اثبات نرسیده است.


مردان و زنان به مقدار مساوی سروتونین دارند؟

مردان سروتونین بیشتری از زنان دارند، اما این اختلاف ناچیز است. به همین دلیل زنان بیشتر دچار افسردگی می شوند.

زنان دارای کمبود سروتونین دچار اضطراب و اختلالات خلقی می شوند.

مردان دارای کمبود سروتونین دچار اعتیاد به الکل، اختلال بیش‌فعالی و اختلال کنترل انگیزه می شوند.

هورمون های زنانه نیز بر مقدار سروتونین موثرند و ممکن است برخی عوارض را آشکار و یا بدتر کند. زمانی که هورمون های جنسی دائما در حال تغییر هستند، این عوارض آشکار می شوند. این زمان ها عبارتند از: دوران پیش از قاعدگی و یا بعد از زایمان و یا دوران یائسگی.هورمون جنسی مردان تا میانسالگی ثابت است و بعد به تدریج کاهش می یابد.

آیا زوال عقل و آلزایمر بستگی به میزان سروتونین دارد؟

برخی تحقیقات نشان داده که با افزایش سن، فعالیت انتقال دهنده های عصبی کم می شود. در سال ۲۰۰۶ پزشکان دریافتند که مقدار سروتونین در مغز بیماران دچار آلزایمر کم می باشد. این کاهش مقدار سروتونین به علت کاهش گیرنده های سروتونین می باشد و باعث کمبود حافظه در این بیماران می گردد. هنوز هیچ شاهدی مبنی بر افزایش مقدار سروتونین و جلوگیری و یا تاخیر بیماری آلزایمر یافت نشده است.

سندرم سروتونین چیست؟
گروه غذایی هیدراتهای کربن موجب افزایش سروتونین در خون می شود و بنابراین افرادی که از رژیم های غذایی غلط پیروی کنند به استقبال افسردگی می روند.

عموما داروهای ضدافسردگی بی خطر می باشند. ولی برخی از عوارض این داروها به نام سندرم سروتونین خوانده می شود.

هنگامیکه میزان سروتونین در مغز بسیار زیاد باشد، سندرم سروتونین رخ می دهد.

اغلب هنگامی که دو یا چند دارو که بر میزان سروتونین اثر می گذارند، با هم و در یک زمان مصرف شوند، این سندرم اتفاق می افتد. برای مثال اگر داروی میگرن به نام Triptans را همراه با داروی ضدافسردگی مصرف کنید، مقدار سروتونین افزایش می یابد.

علائم می تواند طی دقیقه و یا چند ساعت شروع شود و شامل: بیقراری، هذیان، تند شدن ضربان قلب، افزایش درجه حرارت بدن، عرق کردن، از دست دادن هماهنگی بدن، گرفتگی عضلات، تهوع، استفراغ، اسهال و تغییرات سریع فشار خون باشد.

این سندرم می تواند خطرناک باشد و باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

درمان شامل: خارج کردن دارو از بدن، تزریق مایعات در رگ، شل کننده عضلانی و دارو برای جلوگیری از تولید سروتونین است.


نکات زیر در خصوص افزایش یا کاهش سروتونین جهت اطلاع و اندیشه‌ی خوانندگان قابل ذکر است:

1-نان جو بیشتر از سایر غلات باعث سنتز سروتونین می‌شود.
2-غذاهای رنگی بیشتر باعث سنتز سروتونین می‌شوند به همین دلیل ایرانیان باستان با تمدن 7هزارساله‌ی خود که اخیراً در جیرفت کرمان به اثبات رسیده از غذاهای رنگی به خصوص استفاده از زعفران روی برنج استفاده کرده‌اند.
3-سروتونین اثر حفاظتی روی سلولهای مغزی داشته و از تخریب مغز در دوران پیری جلوگیری می‌کند.
4-کاهش سروتونین باعث زیاد‌شدن اشتها و افزایش آن باعث کاهش اشتها و در نتیجه باعث لاغری می‌شود.
5-افزایش نور باعث افزایش سروتونین آزادشده در مغز می‌شود.
6- دیابت دوران بارداری مستقیماً تحت کنترل سروتونین است.
7- آستازی باعث افزایش ترشح سروتونین می‌شود و عیب آن این است که باعث دژنره شدن سلولهای ترشح‌کننده‌ی سروتونین در مغز می‌شود.
8- زعفران باعث افزایش سنتز سروتونین می‌شود.
9- در اثر لبخندزدن سروتونین در مغز آزاد می‌شود پس بهتر است همه جا بنویسیم با لبخند وارد شوید.
10-در مغز افراد عاشق پس از شکست در عشق سروتونین کاهش می‌یابد، اشتها افزایش می‌یابد، بداخلاق می‌شوند، زیاد می‌خوابند و در نهایت از معشوق متنفر می‌شوند.
11-در بیماری آلزایمر میزان سروتونین مغز کاهش می‌یابد.
12-کسانی که به نوعی کم‌خوابی دارند میزان سروتونین مغزشان 20درصد کاهش پیدا می‌کند.
13- وقتی ملخها به صورت گروهی سامان پیدا می‌کنند میزان سروتونین در مغزشان سه‌برابر می‌شود.
14- موقعی که سروتونین مغز افزایش می‌یابد به هر دلیل در ادراک زمانی، بینایی و گفتاری تغییراتی ایجاد می‌شود به همین دلیل قدیمی‌ها می‌گفتند در مراسم خواستگاری افراد مسن را حتماً همراه خود
در رژیم غذایی افراد افسرده باید روزانه مقداری بستنی گنجانده شود و همچنین شکلات و شیرینی نیزی شادی آور است.
ببرید چون میزان سروتونین مغز آنها به این سادگیها در اثر محیط تغییر نمی‌کند و به اصطلاح جوگیر نمی‌شوند و واقعیات را همانگونه که هست می‌بینند.
15-کاهش میزان سروتونین مغز باعث انزال زودرس می‌شود.
16- عاشق‌شدن به علت پایین بودن هورمون سروتونین در مغز ایجاد می‌شود.
17- بالارفتن سن باعث کاهش ترشح سروتونین در مغز می‌شود.
18- کم‌شدن سروتونین در مغز باعث کمرنگ‌شدن خاطره‌ها می‌شود.
19- خواب نیمروزی باعث افزایش میزان سروتونین مغز می‌شود.
20- استرس و یا حملات عصبی از خبرهای ناگوار یا اتفاقاتناخوشایند در زندگی باعث کاهش میزان سروتونین مغز می‌شود.
21-ورزش موجب بهبودی خلق و خو می شود و افسردگی را درمان می کند. در گذشته پزشکان می گفتند که چند بار ورزش کردن در هفته، موجب کاهش اثرات افسردگی می شود. اما امروزه آنان بر این باورند که 40 دقیقه ورزش کردن باعث تاثیرات خوبی بر خلق و خو می شود.میگنا دات آی آر، برخی بر این باورند که ورزش کردن موجب افزایش مقدار سروتونین می شود، اما هنوز به اثبات نرسیده است.

22- مصرف مواد غذایی غنی از کربوهیدرات، باعث آزادسازی انسولین می شود و تمام اسیدهای آمینه موجود در خون به جز تریپتوفان، جذب بدن می شوند. در نتیجه مقدار زیاد تریپتوفان در جریان خون باقی می ماند و به مغز وارد می شود و مقدار سروتونین را افزایش می دهد.
23-مصرف مقدار کافی ویتامین B6 می تواند سرعت تبدیل تریپتوفان به سروتونین را افزایش دهد.

 

سروتونین در طب سنتی

از منظر طب کل نگر صفراوی مزاجان دارای سروتونین زیادی میباشند که به همین علت پرخاشگر نیز میباشند و بلغمی مزاجان از مقدار کمتری نسبت به صفراوی و دموی مزاجان برخوردارند و بهمین علت احساسیتر و حلیمتر از انان هستند و در سودایی مزاجان کمبود شدید سروتونین وجود دارد که انان را دچار ترس و هراس و استرس و افسرده گی شدید و وسواس ذهنی و عملی و حتی خودکشی مینماید درمان بیماران سودای گرچه بسیار سخت میباشد بعل رفتارهای خود بیمار و طول درمان اما با تعادل مزاج در این بیماران دوباره به زندگی عادی خود بر میگردند.

مردان سروتونین بیشتری از زنان دارند، اما این اختلاف ناچیز است. به همین دلیل زنان بیشتر دچار افسردگی می شوند. زنان دارای کمبود سروتونین دچار اضطراب و اختلالات خلقی می شوند. مردان دارای کمبود سروتونین دچار اعتیاد به الکل، اختلال بیش‌فعالی و اختلال کنترل انگیزه می شوند. هورمون های زنانه نیز بر مقدار سروتونین موثرند و ممکن است برخی عوارض را آشکار و یا بدتر کند.

زمانی که هورمون های جنسی دائما در حال تغییر هستند، این عوارض آشکار می شوند.
این زمان ها عبارتند از:
دوران پیش از قاعدگی و یا بعد از زایمان و یا دوران یائسگی.

هورمون جنسی مردان تا میانسالگی ثابت است و بعد به تدریج کاهش می یابد


ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
جذب مردان
michelle steinberg
شنبه 26 مرداد 1398 03:00 ق.ظ
I'm gone to inform my little brother, that he should also pay a
visit this blog on regular basis to take updated from latest information.
sexy2call
پنجشنبه 24 مرداد 1398 10:24 ب.ظ
The ads are subject to all the binding laws with the State of
Israel.
milf
چهارشنبه 23 مرداد 1398 11:06 ب.ظ
This is a topuc that's near to my heart... Take care! Where are your
contact details though?
erotica
چهارشنبه 23 مرداد 1398 10:09 ب.ظ
Hello to all, the contents existing att this web site are
truly amazing for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.
mobile legends hack obb
چهارشنبه 23 مرداد 1398 01:13 ب.ظ
I really like it whenever people come together and share opinions.
Great site, stick with it!
elit escort
سه شنبه 22 مرداد 1398 07:33 ب.ظ
I think this is one of the most important information for
me. And i'm glad reading your article. But want to remark on some general
things, The site style is great, the articles is really great : D.
Good job, cheers
vip escort
سه شنبه 22 مرداد 1398 07:15 ب.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though
you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your
intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving
us something enlightening to read?
bayan escort
دوشنبه 21 مرداد 1398 02:40 ق.ظ
Hi there, just became aware of your blog through Google,
and found that it's truly informative. I'm going to watch out for
brussels. I will be grateful if you continue this in future.
Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!
http://inowroclaw.info.pl/artykul/po-dyzurze-telefonicznym/498908
دوشنبه 21 مرداد 1398 01:31 ق.ظ
What's up, its good article about media print, we all be familiar with media is a
wonderful source of information.
escortlar bayan
یکشنبه 20 مرداد 1398 01:35 ق.ظ
What's up, I want to subscribe for this webpage to take hottest updates, so where
can i do it please help.
mediasjet
شنبه 19 مرداد 1398 11:43 ق.ظ
wow! this blog is very good and very super.
http://ketounlimited.net/
جمعه 18 مرداد 1398 07:34 ق.ظ
Very interesting topic, thank you for putting up.
Bitcoin Lifestyles Review
جمعه 18 مرداد 1398 05:08 ق.ظ
I need to to thank you for this great read!!
I definitely loved every little bit of it.
I have got you saved as a favorite to look at new stuff you post?
rast penisa
پنجشنبه 17 مرداد 1398 05:38 ب.ظ
Hi Dear, are you truly visiting this site on a regular basis, if so then you will absolutely take
pleasant knowledge.
Busy do belgi
پنجشنبه 17 مرداد 1398 06:20 ق.ظ
I couldn't refrain from commenting. Very well written!
bus belgia polska
پنجشنبه 17 مرداد 1398 05:10 ق.ظ
Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say
that I've truly enjoyed browsing your blog posts.
In any case I'll be subscribing to your rss feed
and I hope you write again soon!
צימרים
چهارشنبه 16 مرداد 1398 09:21 ق.ظ
Index Search Villas and lofts rented, search by region,
find in a few minutes a villa for rent by city, a variety of rooms lofts and villas.
Be stunned at the wonderful pictures and information that the site has to offer you.
The site is a center for all of you the ads while in the
field, bachelorette party? Use somebody who leaves Israel?
Regardless of what the key reason why you should rent a villa for an upcoming event
or merely an organization recreation made for any age. The website is also center of rooms by way of
the hour, which has already been another subject, for lovers who are seeking an expensive room equipped for discreet entertainment
with a spouse or lover. It doesn't matter what you would like,
the 0LOFT website creates a search for you to identify
rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North South
and Gush Dan.
breast enlargement cream
سه شنبه 15 مرداد 1398 02:29 ب.ظ
Fantastic beat ! I would like to apprentice
while you amend your website, how can i subscribe
for a blog web site? The account helped me a acceptable deal.
I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept
וילות בצפון
دوشنبه 14 مرداد 1398 08:00 ب.ظ
thanks lots this website is actually professional as well as relaxed
http://saab.vastauto.co.uk/tempor-cum-soluta-nobis-eleifend
یکشنبه 13 مرداد 1398 08:47 ق.ظ
I've been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts on this sort of space .
Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website.
Reading this info So i am satisfied to express that I have
a very excellent uncanny feeling I came upon exactly what I needed.

I most indisputably will make sure to do not
overlook this site and provides it a look on a continuing basis.
נערת ליווי ברמת גן
جمعه 11 مرداد 1398 04:32 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's having a cappuccino. He's handsome.
Brown hair slicked back, glasses that suit his face, hazel eyes and the most amazing
lips I've seen. He's well-built, with incredible arms plus a
chest that is unique with this sweater. We're standing in-front
of each other discussing our way of life, what we wish for future years, what we're looking for on another person. He starts saying that he's got been rejected many times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I believe that He smiles at me, biting his lip.‘Oh, I don't know. Everything happens for grounds right.
But identify, utilize reject me, might you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, can you mind if I kissed you at the moment?' he said as I receive closer to him and kiss him.

‘Next time don't ask, do it.' I reply.

‘I prefer how we think.' , he said.

Meanwhile, I start scrubbing my calcaneus in the leg, massaging it slowly. ‘What can you like ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I really like determined women. Someone discussion what they want. Somebody who won't say yes even if I said yes. Someone who's not scared of trying new stuff,' he says. ‘I'm never afraid when attemping something mroe challenging, especially in relation to making new things in bed ', I intimate ‘And I really like women that are direct, who cut through the chase, like you simply did. To become
honest, this is a huge turn on.
watch free teen porn online
جمعه 11 مرداد 1398 01:00 ب.ظ
I am now not positive where you are getting your info, however
good topic. I must spend some time studying more or working out more.
Thanks for excellent info I used to be in search of this
info for my mission.
http://produits-contre-la-calvitie.eu/rogaine.html
جمعه 11 مرداد 1398 12:04 ق.ظ
Santiago is his name and he totally digs that advertsing name.
She used staying unemployed nonetheless he is often a data processing officer.
The favorite hobby for my kids and me is to accumulate badges however can't be successful my profession really.
Delaware is the only place he's been located in. He's not godd at design but it's advisable to check
his website: http://produits-contre-la-calvitie.eu/rogaine.html
http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/refigura-opinie-dzialanie-sklad-i-gdzie-kupic-tabletki-na-odchudzanie/
پنجشنبه 10 مرداد 1398 10:39 ق.ظ
Dianne just what her husband loves to call her but people always misspell getting this done.
Software developing is what he is doing but he's
already gotten another i. He is really fond of going to fitness along with
he has time try on issues. For years I have been living in New York and won't ever move.
Check out my website here: http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/refigura-opinie-dzialanie-sklad-i-gdzie-kupic-tabletki-na-odchudzanie/
http://productos-para-la-alopecia.eu/foligain.html
پنجشنبه 10 مرداد 1398 09:57 ق.ظ
Dianne exactly what her husband loves to call her
but large number of misspell the situation. Software developing
is what he is doing but he's already created another an. He is really fond of going to fitness all this he has time
to consider on issues. For years I have been living in New York and in no
way move. Check out my website here: http://productos-para-la-alopecia.eu/foligain.html
http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/kankusta-duo-opinie-dzialanie-sklad-i-gdzie-kupic-tabletki-na-odchudzanie/
پنجشنبه 10 مرداد 1398 08:35 ق.ظ
The author is known by the name of Patsy but people always
misspell the situation. Montana is her birth point. Dispatching happens when I support my as well as family it's something I actually enjoy.
Her husband doesn't like it the way she does but what she really loves doing is ballet and already she has time to be able to on new things.
She is running and tweaking a blog here: http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/kankusta-duo-opinie-dzialanie-sklad-i-gdzie-kupic-tabletki-na-odchudzanie/
http://schnell-viel-abnehmen-de.eu/chocolateslim.html
پنجشنبه 10 مرداد 1398 05:08 ق.ظ
Santiago is his name and he totally digs that details.
Delaware is the only place he's been require. The favorite hobby for the kids and me is to assemble badges on the other hand can't permit it to become
my profession really. She used to get unemployed great he can be a data processing officer.
He's not godd at design but you'll probably decide to check his website:
http://schnell-viel-abnehmen-de.eu/chocolateslim.html
http://seven-pride.com/de/tabletten-zum-muskelaufbau.html
پنجشنبه 10 مرداد 1398 04:06 ق.ظ
Tawanna could be the name I like to be called with and I totally dig that make.
What she really enjoys doing is in order to fitness these
days she has time to take on issues. His family lives
in Indiana but he'll almost have to cart one day or an extra.

Data processing is just how I support my relations. See what's new on this website here: http://seven-pride.com/de/tabletten-zum-muskelaufbau.html
http://schnell-viel-abnehmen-de.eu/idealica.html
پنجشنبه 10 مرداد 1398 03:57 ق.ظ
Hello dear visitor. I'm Jaime. For years I have
been living in Montana and my parents live close.

To solve puzzles is the hobby she could never stop doing.

Dispatching is what he does for a full time income and man not transform anytime sooner.
See what's new on her website here: http://schnell-viel-abnehmen-de.eu/idealica.html
http://seven-pride.com/es/ganar-masa-muscular.html
پنجشنبه 10 مرداد 1398 03:43 ق.ظ
Patsy precisely what you can call me and I feel comfortable ordinarily think about
use the full name. After being out of my job sony walkman I became an interviewer and Do not think think I'll
change it anytime before you know it. For a while he's held it's place in Colorado
and he will never move. What I love doing to be able to act and
here I'm suitable earn money using it. Check out the news on the website: http://seven-pride.com/es/ganar-masa-muscular.html
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکرنمایش نظرات 1 تا 30

مبدل سریال به اترنت صنعتی, سوییچ شبکه صنعتی, مبدل فیبر صنعتی, تجهیزات اترنت صنعتی, تجهیزات شبکه صنعتی ، سوئیچ صنعتیاترنت اکستندر, سریال سرور صنعتی, industrial Serial server , industrial ethernet extender, industrial ethernet, industrial switch